Kolekcja

Fotografie ze zbiorów ks. Adolfa Jełowickiego

Fotografie ze zbiorów ks. bp. A. Jełowickiego

Kolekcja podróżniczych fotografii zawiera cykl zdjęć z okresu peregrynacji naukowo-krajoznawczych ks. Adolfa Józefa Jełowickiego, późniejszego biskupa pomocniczego lubelskiego (w latach 1918-37). Fotografie trafiły do zbiorów Biblioteki razem z księgozbiorem ks. biskupa, na mocy jego testamentu, którego wykonawczynią była siostra, Paula z Jełowickich Mańkowska.

Zdjęcia zostały wykonane podczas podróży po Ziemi Świętej i krajach ościennych w czasie studiów ks. Jełowickiego, ówcześnie kapłana Archidiecezji Warszawskiej, w instytucie biblijnym w Jerozolimie. Ks. Jełowicki jako pierwszy Polak uczęszczał do École biblique et archéologique française de Jérusalem w roku akademickim 1892/93.

Fotografie przedstawiają widoki Jerozolimy i innych miejscowości, ujęcia pejzażowe, obiekty architektoniczne oraz sceny z udziałem ludności miejscowej. W zespole można też zobaczyć unikatowe, niezwykle cenne fotografie atelierowe wykonane w Bejrucie przez Tancrede'a Dumas, przedstawiające aranżowane scenki z życia Arabów.

Kolekcje

podrzędne

Kolekcji (0)

Obiekty

Ostatnio dodane

Obiekty

Najczęściej oglądane

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji